F60C500V10A
F60C500V10A F60C500V10A - Brand New Cooper Bussmann IC Chips
Get Quote
Buy Now
F60C500V10A
F60C500V10A - Brand New Cooper Bussmann IC Chips
Manufacturer Part No: F60C500V10A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCooper Bussmann
Product CategoryIC Chips
SeriesF60C
ProductSpecialty Fuses
TypeHi-Rel Fuse
PackagingBulk
Unit-Weight0.016000 oz
Length1.5 in
Diameter0.41 in
Fuse-Size-Group5AG Midget (10.3 mm x 38.1 mm)
DESCRIPTION
The very Low Drop voltage (0.45V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applications and specially in battery powered systems.
■ VERY LOW DROPOUT VOLTAGE (0.45V)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (TYP. 50 µA IN OFF MODE, 500µA IN ON MODE)
■ OUTPUT CURRENT UP TO 500 mA
■ LOGIC-CONTROLLEDELECTRONIC SHUTDOWN
■ OUTPUT VOLTAGESOF 1.25; 1.5; 1.8; 2.5; 2.7; 3; 3.3; 3.5; 4; 4.5; 4.7; 5; 5.2; 5.5; 6; 8; 8.5; 9; 12V
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ ONLY 2.2µF FOR STABILITY
■ AVAILABLEIN ± 1% (AB) OR ± 2% (C) SELECTIONAT 25 oC
■ SUPPLY VOLTAGE REJECTION: 80 db (TYP.)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay