LM3S1133-IQC50-A2
LM3S1133-IQC50-A2 LM3S1133-IQC50-A2 - Brand New Texas Instruments Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
LM3S1133-IQC50-A2
LM3S1133-IQC50-A2 - Brand New Texas Instruments Microcontrollers
Manufacturer Part No: LM3S1133-IQC50-A2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
ProductMCU
PackagingTray
Unit-Weight0.046530 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameStelaris
Package-CaseLQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-LQFP (14x14)
Number-of-I-O44 I/O
Speed50MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.25 V ~ 2.75 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 2x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V 3.3 V
Interface-TypeI2C SPI SSI UART
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesStellaris
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max2.75 V 3.6 V
Supply-Voltage-Min2.25 V 2.3 V 3 V
Maximum-Clock-Frequency50 MHz