PXAS30KFA
PXAS30KFA - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
GENERAL DESCRIPTION
The XA-S3 device is a member of Philips Semiconductors’ XA (eXtended
Architecture) family of high performance 16-bit single-chip microcontrollers.
The XA-S3 device combines many powerful peripherals on one
chip. With its high performance A/D converter, timers/counters, watchdog,
Programmable Counter Array (PCA), I2C interface, dual UARTs, and multiple
general purpose I/O ports, it is suited for general multipurpose high
performance embedded control functions.
Specific features of the XA-S3
• 2.7 V to 5.5 V operation.
• 32 K bytes of on-chip EPROM/ROM program memory.
• 1024 bytes of on-chip data RAM.
• Supports off-chip addressing up to 16 megabytes (24 address
lines). A clock output reference is added to simplify external bus
interfacing.
• High performance 8-channel 8-bit A/D converter with automatic
channel scan and repeated read functions. Completes a
conversion in 4.46 microseconds at 30 MHz. Alternate operating
mode allows 10-bit conversion results.
• Three standard counter/timers with enhanced features. All timers
have a toggle output capability.
• Watchdog timer.
• 5-channel 16-bit Programmable Counter Array (PCA).
• I2C-bus serial I/O port with byte-oriented master and slave functions.
• Two enhanced UARTs with independent baud rates.
• Seven software interrupts.
• Active low reset output pin indicates all reset occurrences
(external reset, watchdog reset and the RESET instruction). A
reset source register allows program determination of the cause of
the most recent reset.
• 50 I/O pins, each with 4 programmable output configurations.
• 30 MHz operating frequency at 2.7–5.5 V VDD.