STPS1L30M
STPS1L30M STPS1L30M - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS1L30M
STPS1L30M - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS1L30M In Stock
SeriesSTPS1L30M
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-216AA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSTmite
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr390μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If390mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.53 V at 3 A
Ir-Reverse-Current0.39 mA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage30 V
Ifsm-Forward-Surge-Current50 A
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ VERY SMALL CONDUCTION LOSSES
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ EXTREMELY FAST SWITCHING
■ LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR HIGHER EFFICIENCY & EXTENDED BATTERY LIFE
■ LOW THERMAL RESISTANCE
■ AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay