LD39150DT18-R
LD39150DT18-R LD39150DT18-R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD39150DT18-R
LD39150DT18-R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD39150DT18-R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD-Pak
Voltage-Input2.5 V ~ 6 V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.2V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
The LD39150 is a fast ultra low drop linear regulator which operates from 2.5 V to 6 V input supply.
Features
• 1.5 A guaranteed output current
• Ultra low dropout voltage (200 mV typ. @ 1.5 A load, 40 mV typ. @ 300 mA load)
• Very low quiescent current (1 mA typ. @ 1.5 A load, 1 µA max @ 25 °C in off mode)
• Logic-controlled electronic shutdown
• Current and thermal internal limit
• ±1.5% output voltage tolerance @ 25 °C
• Fixed and ADJ output voltages: 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, ADJ
• Temperature range: -40 to 125 °C
• Fast dynamic response to line and load changes
• Stable with ceramic capacitor
• Available in PPAK, DPAK and DFN6 (3x3 mm)
Applications
• Microprocessor power supply
• DSPs power supply
• Post regulators for switching suppliers
• High efficiency linear regulator
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay