LM4040C25QDBZR
LM4040C25QDBZR LM4040C25QDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040C25QDBZR
LM4040C25QDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040C25QDBZR In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM4040C25
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient100ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz35μVrms
Current-Cathode80μA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy0.5 %
Shunt-Current-Max15 mA