LTC6652AHMS8-3.3
LTC6652AHMS8-3.3 LTC6652AHMS8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LTC6652AHMS8-3.3
LTC6652AHMS8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LTC6652AHMS8-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LTC®6652 family of precision, low drift, low noise references is fully specifed over the temperature range of –40°C to 125°C. High order curvature compensation allows these references to achieve a low drift of less than 5ppm/°C with a predictable temperature characteristic and an output voltage accuracy of ±0.05%. The performance over temperature should appeal to automotive, high-performance industrial and other high temperature applications.
FEATURES
■ Low Drift: A Grade 5ppm/°C Max
B Grade 10ppm/°C Max
■ High Accuracy: A Grade ±0.05%, B Grade ±0.1%
■ Low Noise: 2.1ppmP-P (0.1Hz to 10Hz)
■ 100% Tested at –40°C, 25°C and 125°C
■ Sinks and Sources Current: ±5mA
■ Low Power Shutdown: <2µA Maximum
■ Thermal Hysteresis: 105ppm for –40°C to 125°C
Range
■ Low Dropout: 300mV
■ No External Load Capacitor Required
■ Wide Supply Range to 13.2V
■ Available Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V,
2.5V, 3V, 3.3V, 4.096V, 5V
■ 8-Lead MSOP and 5mm × 5mm Surface Mount
Hermetic Packages
APPLICATIONS
■ Automotive Control and Monitoring
■ High Temperature Industrial
■ High Resolution Data Acquisition Systems
■ Instrumentation and Process Control
■ Precision Regulators
■ Medical Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay