LD1086D2T15R
LD1086D2T15R LD1086D2T15R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1086D2T15R
LD1086D2T15R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1086D2T15R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
Voltage-InputUp to 30V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
The LD1086 is a LOW DROP voltage regulator able to provide up to 1.5 A of output current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.2 V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1086 is pin to pin compatible with the older 3-terminal adjustable regulators, but has better performances in term of drop and output tolerance.
Features
■ Typical dropout 1.3 V at 1.5 A
■ Three terminal adjustable or fixed output voltage 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 3.6 V, 5 V, 8 V, 12 V
■ Automotive Grade product: adjustable VOUT only in TO-220 and DPAK packages
■ Guaranteed output current up to 1.5A
■ Output tolerance ± 1 % at 25 °C and ± 2% in full temperature range
■ Internal power and thermal limit
■ Wide operating temperature range -40 °C to 125 °C
■ Package available: TO-220, D2PAK, D2PAK/A, DPAK
■ Pinout compatibility with standard adjustable VREG
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay