PSMN2R030PL=PSMN2RO-30PL
PSMN2R030PL=PSMN2RO-30PL PSMN2R030PL=PSMN2RO-30PL - Brand New NXP Semiconductors IC Chips
Get Quote
Buy Now
PSMN2R030PL=PSMN2RO-30PL
PSMN2R030PL=PSMN2RO-30PL - Brand New NXP Semiconductors IC Chips
Manufacturer Part No: PSMN2R030PL=PSMN2RO-30PL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
NextPower 25 V & 30 V MOSFETs in LFPAK (Power-SO8)
NXP introduces a range of high performance N-channel, logic-level MOSFETs in LFPAK
**As a power design engineer, compromise is never far from your mind. Do
Key benefits
► High efficiency in power switching applications
► Industry’s lowest RDS(on) Power-SO8 - Less than 1 mΩ at 25 V and 30 V
► Low Qoss for reduced output losses between DRAIN & SOURCE
► Low Qgd for reduced switching losses and high frequency switching
► 20 V rated GATE provides better tolerance to voltage transients than lateral MOSFET types
► Superior ‘Safe Operating Area’ performance compared to other Trench MOSFET vendors
► Optimised for 4.5 V gate drive voltage
► Optimum switching performance under light & heavy load conditions
► LFPAK package for compatibility with other vendor Power-SO8 types
► Eliminates costly X-ray inspection – LFPAK solder joints can be optically inspected
Key applications
► Synchronous buck regulators
► DC-DC conversion
► Voltage regulator modules (VRM)
► Power OR-ing
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay