L4940V12
L4940V12 L4940V12 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
L4940V12
L4940V12 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: L4940V12 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AB
Voltage-InputUp to 17V
Current-Output1.5A
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
The L4940 series of three terminal positive regulators is available in TO-220, TO-220FP and D
2PAK packages and with several fixed output voltages, making it useful in a wide range of
industrial and consumer applications. Thanks to its very low input/output voltage drop, these
■ Precise 5, 8.5, 10, 12 V outputs
■ Low dropout voltage (450 mV typ. at 1 A)
■ Very low quiescent current
■ Thermal shutdown
■ Short circuit protection
■ Reverse polarity protection L4940V12
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay