PI3V312LE
PI3V312LE PI3V312LE - Brand New Diodes Incorporated Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
PI3V312LE
PI3V312LE - Brand New Diodes Incorporated Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: PI3V312LE In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesPI3V312
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.006102 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FunctionVideo Multiplexer/Demultiplexer
Number-of-Channels4 Channel
Supplier-Device-Package16-TSSOP
Number-of-Circuits-
Voltage-Supply-SourceSingle Supply
Circuit Switch-
Circuit4 x 2:1
Multiplexer-Demultiplexer-Circuit-
On-State Resistance8 Ohm
Channel-to-Channel-Matching-ΔRon-
Voltage-Supply-Single-Dual2.5 V ~ 3.3 V
Current-Supply800μA
Voltage-Supply-Single-V+-
Voltage-Supply-Dual-V-
maximum hours for a switch-
-3db-Bandwidth-
Charge-Injection-
Channel-Capacitance-CS-off-CD-off-
Current-Leakage-IS-off-Max-
Crosstalk-
Bandwidth500 MHz
Pd-Power-Dissipation500 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3 V
Propagation Delay0.3 ns
Supply-TypeSingle Supply
On-Resistance-Max7 Ohms
Off-Time-Max12 ns
On-Time-Max15 ns
Description
The PI3VT3245 is a 2.5V or 3.3V 8-bit, 2-port bus switch designed with a low On-Resistance (5Ω). The switches are turned ON or enabled by the Bus Enable (BE) input signal.
Given a 3.3V supply and an input voltage of 3.3V, the switch translates to an output voltage of 2.5V. Similarly, when operated with a 2.5V supply and given 2.5V inputs, the device translates the outputs to 1.8V.
Features
• Near-Zero propagation delay
• Low On-Resistance switches connect inputs to outputs
• 2.5V to 3.3V Supply voltage operation
• 2.5V or 1.8V switching
• Packaging (Pb-free & Green available):
– 20-pin, 150-mil wide plastic QSOP (Q)
– 20-pin, 173-mil wide plastic TSSOP (L)
Applications
• 3.3V to 2.5V level shifting (voltage translation)
• 2.5V to 1.8V level shifting (voltage translation)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay