RFG70N06
RFG70N06 RFG70N06 - Brand New HARRIS Field Effect Tube (MOSFET)
Buy Now
RFG70N06
RFG70N06 - Brand New HARRIS Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: RFG70N06 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryFETs - Single
CategoriesTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FET-TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss60V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C70A (Tc)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On10V
Vgs-th-Max-Id4V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs156nC @ 20V
Vgs-Max±20V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds2250pF @ 25V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max150W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs14 mOhm @ 70A, 10V
Operating-Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247
Package-CaseTO-247-3
**These are N-Channel power MOSFETs manufactured using the MegaFET
Formerly developmental type TA49007.
Features
• 70A, 60V
• rDS(on) = 0.014Ω
• Temperature Compensated PSPICE® Model
• Peak Current vs Pulse Width Curve
• UIS Rating Curve (Single Pulse)
• 175oC Operating Temperature
• Related Literature
- TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards”
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay