10BQ030TR
10BQ030TR 10BQ030TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
10BQ030TR
10BQ030TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 10BQ030TR In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseDO-214AA, SMB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If420mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F200pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
DESCRIPTION
FEATURES
• Small foot print, surface mountable
• Very low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Lead (Pb)-free (“PbF” suffix)
• Designed and qualified for industrial level
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay