Q4016RH4
Q4016RH4 Q4016RH4 - Brand New Littelfuse TRIACs
Get Quote
Buy Now
Q4016RH4
Q4016RH4 - Brand New Littelfuse TRIACs
Manufacturer Part No: Q4016RH4 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: TRIACs
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryTriacs
SeriesQxx16xHx
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220 Non-Isolated Tab
ConfigurationSingle
Holding Current50mA
Voltage-Off-State400V
Voltage-Gate-Trigger-Vgt-Max1.3V
Current-Gate-Trigger-Igt-Max35mA
Current-On-State-It-RMS-Max16A
Current-Non-Rep#-Surge-50-60Hz-Itsm167A, 200A
Triac-TypeAlternistor - Snubberless
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Rated-Repetitive-Off-State-Voltage-VDRM400 V
Holding-Current-Ih-Max50 mA
Gate-Trigger-Voltage-Vgt2 V
Gate-Trigger-Current-Igt35 mA
IT(RMS) On-state rms current16 A
Non-Repetitive-On-State-Current167 A 200 A
Off-State-Leakage-Current-VDRM-IDRM50 uA
On-State-Voltage1.6 V
General Description
Teccor offers bidirectional alternistors with current ratings from 6 A to 40 A and voltages from 200 V to 1000 V as part of Teccors broad line of thyristors. Teccors alternistor is specifically designed for applications that switch highly inductive loads. A special chip offers the same performance as two thyristors (SCRs) wired inverse parallel (back-to-back), providing better turn-off behavior than a standard triac. An alternistor may be triggered from a blocking to conduction state for either polarity of applied AC voltage with operating modes in Quadrants I, II, and III.
Features
• High surge current capability
• Glass-passivated junctions
• 2500 V ac isolation for L, J, and K Packages
• High commutating dv/dt
• High static dv/dt
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay