AMS1084CT-3.3
AMS1084CT-3.3 AMS1084CT-3.3 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS1084CT-3.3
AMS1084CT-3.3 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS1084CT-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAMS
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The AMS1084 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 5A output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.5V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
•Three Terminal Adjustable or Fixed
1.5V, 2.5V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.5V and 5.0V
•Output Current of 5A
•Operates Downto 1V Dropout
•Line Regulation: 0.015%
•Load Regulation: 0.1%
•TO-220, TO-263 and TO-252 packages available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay