SC1565IST-2.5TRT
SC1565IST-2.5TRT SC1565IST-2.5TRT - Brand New Microchip Technology IC Chips
Get Quote
Buy Now
SC1565IST-2.5TRT
SC1565IST-2.5TRT - Brand New Microchip Technology IC Chips
Manufacturer Part No: SC1565IST-2.5TRT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryIC Chips
Description
The SC1565 is a high performance positive voltage regulator designed for use in applications requiring very low dropout voltage at up to 1.5 Amps. Since it has superior dropout characteristics compared to regular LDOs, it can be used to supply 2.5V on motherboards or 2.8V on peripheral cards from the 3.3V supply thus allowing the elimination of costly heatsinks. Additionally, the 5-lead TO-220/TO-263 and SO-8 versions have an enable pin to further reduce power dissipation while shut down. The SC1565 provides excellent regulation over variations in line, load and temperature.
The SC1565 is available in SO-8, 3-lead SOT-223, 3 and 5 lead TO-220 and 3 and 5 lead TO-263 packages. Three lead packages are available with 1.8V and 2.5V fixed output options only. The SO-8, TO-220-5 and TO-263-5 are available with 1.8V and 2.5V internally preset outputs that are also adjustable using external resistors.
Features
♦ 350mV dropout @ 1.5A
♦ Adjustable output from 1.2V to 4.8V(1)
♦ 2.5V and 1.8V options (adjustable externally using resistors)(1)
♦ Over current and over temperature protection
♦ Enable pin(1)
♦ 10µA quiescent current in shutdown(1)
♦ Low reverse leakage (output to input)
♦ Surface mount and through-hole packages
♦ Full industrial temperature range
♦ TO-220, TO-263, SOT-223 and SO-8 Packages
Note:
(1) SO-8, TO-220-5 and TO-263-5 packages only.
Applications
♦ Battery powered systems
♦ Motherboards
♦ Peripheral cards
♦ Network cards
♦ Set Top Boxes
♦ Medical Equipment
♦ Notebook Computers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay