CY7C2163KV18-450BZXI
CY7C2163KV18-450BZXI CY7C2163KV18-450BZXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C2163KV18-450BZXI
CY7C2163KV18-450BZXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C2163KV18-450BZXI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C2163KV18
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity18M (1M x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Speed450MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization1 M x 18
Supply-Current-Max670 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency450 MHz
Functional Description
The CY7C2163KV18, and CY7C2165KV18 are 1.8 V synchronous pipelined SRAMs, equipped with QDR II+ architecture. Similar to QDR II architecture, QDR II+ architecture consists of two separate ports: the read port and the write port to access the memory array. The read port has dedicated data outputs to support read operations and the write port has dedicated data inputs to support write operations. QDR II+ architecture has separate data inputs and data outputs to completely eliminate the need to ‘turnaround’ the data bus that exists with common I/O devices.
Features
■ Separate independent read and write data ports
❐ Supports concurrent transactions
■ 550-MHz clock for high bandwidth
■ Four-word burst for reducing address bus frequency
■ Double data rate (DDR) interfaces on both read and write ports (data transferred at 1100 MHz) at 550 MHz
■ Available in 2.5 clock cycle latency
■ Two input clocks (K and K) for precise DDR timing
❐ SRAM uses rising edges only
■ Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high-speed systems
■ Data valid pin (QVLD) to indicate valid data on the output
■ On-die termination (ODT) feature
❐ Supported for D[x:0], BWS[x:0], and K/K inputs
■ Single multiplexed address input bus latches address inputs
for read and write ports
■ Separate port selects for depth expansion
■ Synchronous internally self-timed writes
■ QDR® II+ operates with 2.5 cycle read latency when DOFF is asserted HIGH
■ Operates similar to QDR I device with one cycle read latency when DOFF is asserted LOW
■ Available in × 18, and × 36 configurations
■ Full data coherency, providing most current data
■ Core VDD = 1.8 V± 0.1 V; I/O VDDQ = 1.4 V to VDD [1]
❐ Supports both 1.5 V and 1.8 V I/O supply
■ HSTL inputs and variable drive HSTL output buffers
■ Available in 165-ball FBGA package (13 × 15 × 1.4 mm)
■ CY7C2163KV18 offered in Pb-free packages and CY7C2165KV18 offered in non Pb- free packages
■ JTAG 1149.1 compatible test access port
■ Phase-locked loop (PLL) for accurate data placement
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay