MIC5201-50YS
MIC5201-50YS MIC5201-50YS - Brand New MIC IC Chips
Get Quote
Buy Now
MIC5201-50YS
MIC5201-50YS - Brand New MIC IC Chips
Manufacturer Part No: MIC5201-50YS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMIC
Product CategoryIC Chips
General Description
The MIC5201 is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage (typically 17mV at light loads and 200mV at 100mA), and very low ground current (1mA at 100mA output), offering better than 1% initial accuracy with a logic compatible on-off switching input.
• Variety of output voltages
• Guaranteed 200mA output
• Current and thermal limiting
• Reversed-battery protection
• Load-dump protection (fixed voltage versions)
• Zero off-mode current
• Logic-controlled electronic enable
• Available in SO-8 and SOT-223 packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay