LD1117S18TR
LD1117S18TR LD1117S18TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1117S18TR
LD1117S18TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1117S18TR Out of Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLD1117S
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 15V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation12 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage1.8 V
Input-Voltage-MAX15 V
Output-Current950 mA
Load-Regulation10 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max1.1 V
Line-Regulation6 mV
Description
The LD1117 is a low drop voltage regulator able to provide up to 800 mA of output current, available even in adjustable version (VREF = 1.25 V). Concerning fixed versions, are offered the following output voltages: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V and 5.0 V. The device is supplied in: SOT-223, DPAK, SO-8 and TO-220. The SOT- 223 and DPAK surface mount packages optimize the thermal characteristics even offering a relevant space saving effect.
Features
• Low dropout voltage (1 V typ.)
• 2.85 V device performances are suitable for
SCSI-2 active termination
• Output current up to 800 mA
• Fixed output voltage of: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V,
3.3 V, 5.0 V
• Adjustable version availability (VREF = 1.25 V)
• Internal current and thermal limit
• Available in ± 1 % (at 25 °C) and 2 % in full
temperature range
• Supply voltage rejection: 75 dB (typ.)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay