LM2576-3.3BU
LM2576-3.3BU LM2576-3.3BU - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2576-3.3BU
LM2576-3.3BU - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2576-3.3BU In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching52kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4V
Voltage-Input-Max40V
General Description
The LM2576 series of monolithic integrated circuits provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator. Fixed versions are available with a 3.3V, 5V, or 12V fixed output. Adjustable versions have an output voltage range from 1.23V to 37V. Both versions are capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation.
Features
• 3.3V, 5V, 12V, and adjustable output versions
• Voltage over specified line and load conditions:
Fixed version: ±3% max. output voltage
Adjustable version: ±2% max. feedback voltage
• Guaranteed 3A output current
• Wide input voltage range:
4V to 40V
• Wide output voltage range
1.23V to 37V
• Requires only 4 external components
• 52kHz fixed frequency internal oscillator
• Low power standby mode IQ typically < 200µA
• 80% efficiency (adjustable version typically > 80%)
• Uses readily available standard inductors
• Thermal shutdown and current limit protection
• 100% electrical thermal limit burn-in
Applications
• Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
• Efficient pre-regulator for linear regulators
• On-card switching regulators
• Positive to negative converter (inverting Buck-Boost)
• Isolated Flyback Converter using minimum number of
external components
• Negative Boost Converter
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay