IMP810TEUS-T-3.3
IMP810TEUS-T-3.3 IMP810TEUS-T-3.3 - Brand New IMP IC Chips
Get Quote
Buy Now
IMP810TEUS-T-3.3
IMP810TEUS-T-3.3 - Brand New IMP IC Chips
Manufacturer Part No: IMP810TEUS-T-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIMP
Product CategoryIC Chips
3-Pin Microcontroller Power Supply Supervisor
The IMP809/IMP810 are 3.0V, 3.3V and 5.0V power supply supervisor circuits optimized for low-power microprocessor (µP), microcontroller (µC) and digital systems. The IMP809/810 are improved drop-in replacements for the Maxim MAX809/810 and feature 60% lower supply current.
Key Features
◆ Improved Maxim MAX809/MAX810 replacement
— Lower supply current…6µA
— 80% lower maximum supply current
◆ Monitor 5V, 3.3V and 3V supplies
◆ 140ms min. reset pulse width
◆ Active-low reset valid with 1.1V supply (IMP809)
◆ Small 3-pin SOT-23 package
◆ No external components
◆ Specified over full temperature range
— – 40°C to 105°C
Applications
◆ Embedded controllers
◆ Battery operated systems
◆ Intelligent instruments
◆ Wireless communication systems
◆ PDAs and handheld equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay