10MQ060NTRPBF
10MQ060NTRPBF 10MQ060NTRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
10MQ060NTRPBF
10MQ060NTRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 10MQ060NTRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseDO-214AC, SMA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If710mV @ 1.5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io2.1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Description/ Features
• Small foot print, surface mountable
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay