MC9S08SL16CTJ
MC9S08SL16CTJ MC9S08SL16CTJ - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC9S08SL16CTJ
MC9S08SL16CTJ - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC9S08SL16CTJ In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesS08
PackagingTray
Unit-Weight0.002871 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-TSSOP
Number-of-I-O16 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-Processor
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage5.5 V
Interface-TypeI2C SCI SLIC SPI
CoreS08
Processor-SeriesMC9S08
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency200 kHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output16 I/O
Data-RAM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-Resolution10 bit
Product Details
__
MC9S08EL32 Features
8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
• 40-MHz HCS08 CPU (central processor unit)
• HC08 instruction set with added BGND instruction
• Support for up to 32 interrupt/reset sources
On-Chip Memory
• FLASH read/program/erase over full operating voltage and temperature
• EEPROM in-circuit programmable memory; program and erase while executing FLASH; erase abort
• Random-access memory (RAM)
• Security circuitry to prevent unauthorized access to RAM and NVM contents
Power-Saving Modes
• Two very low-power stop modes
• Reduced power wait mode
• Very low-power real-time interrupt for use in run, wait, and stop
Clock Source Options
• Oscillator (XOSC) — Loop-control Pierce oscillator; Crystal or ceramic resonator range of 31.25 kHz to 38.4 kHz or 1 MHz to 16 MHz
• Internal clock source (ICS) — Contains a frequency-locked loop (FLL) controlled by internal or external reference; precision trimming of internal reference allows 0.2% resolution and 2% deviation over temperature and voltage; supports bus frequencies from 2–20 MHz
System Protection
• Low-voltage detection with reset or interrupt; selectable trip points
• Illegal opcode detection with reset
• Illegal address detection with reset
• FLASH and EEPROM block protect
Development Support
• Single-wire background debug interface
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay