LM4040C25IDCKT
LM4040C25IDCKT LM4040C25IDCKT - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040C25IDCKT
LM4040C25IDCKT - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040C25IDCKT In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM4040C25
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSC-70-5
Tolerance±0.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient100ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz35μVrms
Current-Cathode80μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy0.5 %
Shunt-Current-Max15 mA
Shunt-Current-Min75 uA
Description
The LM4040 is a family of bandgap circuits designed to achieve precision micro-power voltage references of 2.5V, 3.0V and 5.0V. The devices are available in 0.2% B-grade, 0.5% C-grade and 1% D-grade initial tolerances.
Excellent performance is maintained over the 60µA to 15mA operating current range with a typical temperature coefficient of only 20ppm/°C. The device has been designed to be highly tolerant of capacitive loads so maintaining excellent stability.
This device offers a pin for pin compatible alternative to the LM4040 voltage reference.
Features
• Small packages: SOT23 & SC70-5
• No output capacitor required
• Output voltage tolerance
o LM4040B ±0.2% at 25°C
o LM4040C ±0.5% at 25°C
o LM4040D ±1% at 25°C
• Low output noise
• (10Hz to 10kHz) .............. 45µVRMS
• Wide operating current range 60µA to 15mA
• Extended temperature range -40°C to +125°C
• Low temperature coefficient 100 ppm/°C (max)
Applications
• Battery powered equipment
• Precision power supplies
• Portable instrumentation
• Portable communications devices
• Notebook and palmtop computers
• Data acquisition systems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay