IXGH32N170
IXGH32N170 IXGH32N170 - Brand New IXYS IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
IXGH32N170
IXGH32N170 - Brand New IXYS IGBTs - Single
Manufacturer Part No: IXGH32N170 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryIGBTs - Single
SeriesIXGH32N170
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-3
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD (IXGH)
ConfigurationSingle
Power-Max350W
Reverse-Recovery-Time-trr-
Electric current collectors75A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max1700V
IGBT-TypeNPT
Current-Collector-Pulsed-Icm200A
Vce-on-Max-Vge-Ic3.3V @ 15V, 32A
Switching-Energy11mJ (off)
Total Gate Charge155nC
Td-on-off-25°C45ns/270ns
Test-Condition1020V, 32A, 2.7 Ohm, 15V
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max1700 V
Maximum-Gate-Emitter-Voltage20 V
Continuous-Collector-Current-Ic-Max75 A
Features
● International standard packages JEDEC TO-268 and JEDEC TO-247 AD
● High current handling capability
● MOS Gate turn-on - drive simplicity
● Rugged NPT structure
● Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Applications
● Capacitor discharge & pulser circuits
● AC motor speed control
● DC servo and robot drives
● DC choppers
● Uninterruptible power supplies (UPS)
● Switched-mode and resonant-mode power supplies
Advantages
● High power density
● Suitable for surface mounting
● Easy to mount with 1 screw, (isolated mounting screw hole)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay