WSL2010R1000FEA
WSL2010R1000FEA WSL2010R1000FEA - Brand New VISHAY Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
WSL2010R1000FEA
WSL2010R1000FEA - Brand New VISHAY Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: WSL2010R1000FEA In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingAlternate Packaging
Height0.035" (0.89mm)
Package-Case2010 (5025 Metric)
Operating-Temperature-65°C ~ 170°C
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Size-Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Supplier-Device-Package2010
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms0.1
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±75ppm/°C
CompositionMetal Element
Failure-Rate-
Features
• Proprietary processing technique produces extremely low resistance values (down to 0.0005 Ω)
• Sulfur resistance by construction that is unaffected by high sulfur environments
• Very low inductance 0.5 nH to 5 nH
• Low thermal EMF (< 3 μV/°C)
• AEC-Q200 qualified (1)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay