AGN21009
AGN21009 AGN21009 - Brand New PANASONIC Signal Relays
Get Quote
Buy Now
AGN21009
AGN21009 - Brand New PANASONIC Signal Relays
Manufacturer Part No: AGN21009 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Signal Relays
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategorySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesAGN
ProductSlim Form Relays
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Contact-TerminationSolder Pin
Contact-FormDPDT (2 Form C)
Operate-Time4ms
Release-Time4ms
RelaysTelecom
Coil-TypeLatching, Single Coil
Coil-Current11.1mA
Coil-Voltage9VDC
Contact-Rating-Current1A
Switching-Voltage125VAC, 110VDC - Max
Turn-On-Voltage-Max6.75 VDC
Turn-Off-Voltage-Min-
Contact Rating300 mA at 125 VAC 1 A at 30 VDC
Contact-Current-Rating1 A
Maximum-Switching-Current1 A
Power-Consumption100 mW
FEATURES
1. Compact slim body saves space
Thanks to the small surface area of 5.7 mm × 10.6 mm .224 inch × .417 inch and low height of 9.0 mm .354 inch, the packaging density can be increased to allow for much smaller designs.
2. High sensitivity single side stable
type (Nominal operating power: 100mW) is available
3. Outstanding surge resistance.
Surge breakdown voltage between
contacts and coil: 2,500 V 2×10 µs (Telcordia) Surge breakdown voltage between
open contacts: 1,500 V 10×160 µs (FCC part 68)
4. The use of twin crossbar contacts ensures high contact reliability.
5. Increased packaging density
6. Nominal operating power: 140 mW
7. Outstanding vibration and shock resistance.
Functional shock resistance: 750 m/s2
Destructive shock resistance: 1,000 m/s2
Functional vibration resistance:
10 to 55 Hz (at double amplitude of 3.3 mm .130 inch) Destructive vibration resistance:
10 to 55 Hz (at double amplitude of 5 mm .197 inch)
8. Sealed construction allows automatic washing.
TYPICAL APPLICATIONS
1. Telephonic equipment
2. Telecommunications equipment
3. Security equipment
4. Test and Measurement equipment
5. Electronic Consumer and Audio Visual equipment
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay