FH34SJ-6S-0.5SH(50)
FH34SJ-6S-0.5SH(50) FH34SJ-6S-0.5SH(50) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Get Quote
Buy Now
FH34SJ-6S-0.5SH(50)
FH34SJ-6S-0.5SH(50) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Manufacturer Part No: FH34SJ-6S-0.5SH(50) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: FFC/FPC Connectors
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryFPC/FFC Connectors
SeriesFH34SJ
ProductBoard Mount
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating500 mA
Termination-StyleSMD
Voltage-Rating50V
Flammability-RatingUL 94 V-0
TerminationSolder
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Height-Above-Board0.039" (1.00mm)
Electrical contact materialsPhosphor Bronze
Contact-FinishGold
Number-of-Positions6 Positions
Pitch0.020" (0.50mm)
Housing-MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat-Flex-TypeFFC, FPC
FFC-FCB-Thickness0.30mm
Locking-FeatureRotary Lock, Backlock
Material-Flammability-RatingUL94 V-0
Connector-Contact-TypeContacts, Top
Cable-End-TypeTapered
Actuator-MaterialPolyamide (PA), Nylon
Temperature-Range- 55 C to + 85 C
Contact-PlatingGold
Insulation-Resistance500 MOhms
Mounting-AngleHorizontal
Actuation-TypeZIF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay