LTC2351CUH-12
LTC2351CUH-12 LTC2351CUH-12 - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
LTC2351CUH-12
LTC2351CUH-12 - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: LTC2351CUH-12 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
DESCRIPTION
The LTC®2360/LTC2361/LTC2362 are 100ksps/250ksps/500ksps, 12-bit, sampling A/D converters that draw only 0.5mA, 0.75mA and 1.1mA, respectively, from a single 3V supply. The supply current drops at lower sampling rates because these devices automatically power down after conversions. The full-scale input of the LTC2360/ LTC2361/LTC2362 is 0V to VDD or VREF. These ADCs are available in tiny 6- and 8-lead TSOT-23 packages.
FEATURES
■ 12-Bit Resolution
■ Low Noise: 73dB SNR
■ Low Power Dissipation: 1.5mW at 100ksps
■ 100ksps/250ksps/500ksps Sampling Rates
■ Single Supply 2.35V to 3.6V Operation
■ No Data Latency
■ Sleep Mode with 0.1μA Typical Supply Current
■ Dedicated External Reference (TSOT23-8)
■ 1V to 3.6V Digital Output Supply (TSOT23-8)
■ SPI/MICROWIRE™ Compatible Serial I/O
■ Guaranteed Operation from –40°C to 125°C
■ Tiny 6- and 8-Lead TSOT-23 Packages
APPLICATIONS
■ Communication Systems
■ Data Acquisition Systems
■ Handheld Portable Devices
■ Uninterrupted Power Supplies
■ Battery-Operated Systems
■ Automotive
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay