STPS2L30AF
STPS2L30AF STPS2L30AF - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS2L30AF
STPS2L30AF - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS2L30AF In Stock
SeriesSTPS2L30
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr200μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If450mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Vf-Forward-Voltage0.45 V
Ir-Reverse-Current200 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage30 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
Description
Features
■ Low cost device with low drop forward voltage for less power dissipation
■ Optimized conduction/reverse losses trade-off which lead to the highest yield in the applications
■ Surface mount miniature packages
■ Avalanche capability specified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay