STPS2H100UF
STPS2H100UF STPS2H100UF - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS2H100UF
STPS2H100UF - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS2H100UF In Stock
SeriesSTPS2H100
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMBflat
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.88 V at 4 A
Ir-Reverse-Current1 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay