LD1085D2M18R
LD1085D2M18R LD1085D2M18R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1085D2M18R
LD1085D2M18R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1085D2M18R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLD1085D2M
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.079014 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseD2PAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageD2PAK-3
Voltage-InputUp to 30V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output3A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.8 V
Input-Voltage-MAX30 V
Output-Current3 A
Load-Regulation10 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1.3 V at 3 A
Dropout-Voltage-Max1.5 V at 3 A
Line-Regulation4 mV
Description
The LD1085 is a LOW DROP Voltage Regulator able to provide up to 3A of Output Current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.2V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1085 is pin to pin compatible with the older 3-terminal adjustable regulators, but has A 2.85V output version is suitable for SCSI-2 active termination. Unlike PNP regulators, where a part of the output current is wasted as quiescent current, the LD1085 quiescent current flows into the load, so increase efficiency. Only a 10µF minimum capacitor is need for stability.
Features
■ Typical dropout 1.3V (at 3A)
■ Three terminal adjustable or fixed output voltage 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V, 12V.
■ Guaranteed output current up to 3A
■ Output tolerance ±1% at 25°C and ±2% in full temperature range
■ Internal power and thermal limit
■ Wide operating temperature range -40°C to 125°C
■ Package available: TO-220, TO-220FP, DPAK, D2PAK, D2PAK/A
■ Pinout compatibility with standard adjustable VREG
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay