FAR-F5EB-942M50-B28E-Z
FAR-F5EB-942M50-B28E-Z FAR-F5EB-942M50-B28E-Z - Brand New FUJITSU IC Chips
Get Quote
Buy Now
FAR-F5EB-942M50-B28E-Z
FAR-F5EB-942M50-B28E-Z - Brand New FUJITSU IC Chips
Manufacturer Part No: FAR-F5EB-942M50-B28E-Z In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFUJITSU
Product CategoryIC Chips
■DESCRIPTION
The F5CH series of SAW bandpass filters apply to the frequency range 700 to 1000 MHz. The SAW filters are fabricated on a lithium tantalate (LiTaO3) substrate, producing filters with a wide frequency bandwidth, low insertion loss in passband and superior stability due to the high electromechanical coupling coefficient of the material. The F5CH series filters are housed in a small surface mount package. Moreover, the impedance in the passband is 50 ohms, and so applications require no external matching circuits. The F5CH series SAW filters are suitable for interstage RF filter in mobile communications systems in the frequency range 700 to 1000 MHz. Standard devices are available for AMPS, ETACS, GSM, EGSM, PDC and so on.
■FEATURES
• Low insertion loss and high attenuation
• High handling power (0.2 Watt)
• Ultra compact and light package (3.8 mm)
• External matching circuits are not required.
• Surface mount package (SMT)
• Wide variety of standard devices for worldwide mobile communication systems
(AMPS, GSM, EGSM, ETACS, PDC800, NTACS, 2 WAY PAGER etc.)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay