SN74F245N
SN74F245N SN74F245N - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74F245N
SN74F245N - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74F245N In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
ProductStandard Transceiver
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.042297 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-20
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-Type3-State
FunctionTri-State Octal Bus
Number-of-Channels8 Channels
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package20-PDIP
Number-of-Circuits8 Circuits
Number-of-Elements1 Element
Current-Output-High-Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Logic-TypeTransceiver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element8
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
PolarityNon-Inverting
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Logic-FamilyF
Propagation Delay7 ns
Output-LevelTTL
Input-LevelTTL
High-Level-Output-Current- 15 mA
Low-Level-Output-Current64 mA
Product Details
__
Quad 2-Input NAND Gate
• ESD > 3500 Volts
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay