AZ1117CD-1.2TRG1
AZ1117CD-1.2TRG1 AZ1117CD-1.2TRG1 - Brand New DIODES Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
AZ1117CD-1.2TRG1
AZ1117CD-1.2TRG1 - Brand New DIODES Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: AZ1117CD-1.2TRG1 In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The AZ1117C is a low dropout three-terminal regulator. The AZ1117C has been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. It provides current limit and thermal shutdown. Its circuit includes a trimmed bandgap reference to assure output voltage accuracy to be within ±1%. On-chip thermal shutdown provides protection against a combination of high current and ambient temperature that would create excessive junction temperature. The AZ1117C is available in 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V fixed output voltage versions and ADJ output voltage version. The fixed versions integrate the adjust resistors. It is also available in an adjustable version which can set the output voltage with two external resistors. The AZ1117C is available in the industry-standard TO2522 (3), TO2522 (4), and TO2522 (5), SOT89-3L and SOT223 power packages.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay