CY8C20546A-24PVXIT
Get Quote
Buy Now
CY8C20546A-24PVXIT
CY8C20546A-24PVXIT - Brand New Cypress Semiconductor Application Specific Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C20546A-24PVXIT In Stock
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryApplication Specific Microcontrollers
SeriesCapSense® Controllers
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.080001 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameCapSense
Package-CaseSSOP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsCapacitive Sensing
InterfaceI2C, SPI
Voltage-Supply1.71 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package48-SSOP
Number-of-I-O36 I/O
Core-Processor
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH (16 kB)
Controller-SeriesCY8C20xx6A
Program-Memory-Size16 kB
Interface-TypeI2C SPI
CoreM8C
Processor-SeriesCY8C20x46A
Data-Bus-Width8 bit
Data-RAM-Size2 kB
PSoC Functional Overview
Features
■ Low Power CapSense Block
❐ Configurable Capacitive Sensing Elements
❐ Supports Combination of CapSense Buttons, Sliders, Touchpads, and Proximity Sensors
■ Powerful Harvard Architecture Processor
❐ M8C Processor Speeds Running up to 12 MHz
❐ Low Power at High Speed
❐ 2.4V to 5.25V Operating Voltage
❐ Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C
■ Flexible On-Chip Memory
❐ 8K Flash Program Storage 50,000 Erase/Write Cycles
❐ 512 Bytes SRAM Data Storage
❐ Partial Flash Updates
❐ Flexible Protection Modes
❐ Interrupt Controller
❐ In-System Serial Programming (ISSP)
■ Complete Development Tools
❐ Free Development Tool (PSoC Designer™)
❐ Full Featured, In-Circuit Emulator, and Programmer
❐ Full Speed Emulation
❐ Complex Breakpoint Structure
❐ 128K Trace Memory
■ Precision, Programmable Clocking
❐ Internal ±5.0% 6/12 MHz Main Oscillator
❐ Internal Low Speed Oscillator at 32 kHz for Watchdog and Sleep
■ Programmable Pin Configurations
❐ Pull Up, High Z, Open Drain, and CMOS Drive Modes on All GPIO
❐ Up to 28 Analog Inputs on GPIO
❐ Configurable Inputs on All GPIO
❐ Selectable, Regulated Digital IO on Port 1
• 3.0V, 20 mA Total Port 1 Source Current
• 5 mA Strong Drive Mode on Port 1 Versatile Analog Mux
❐ Common Internal Analog Bus
❐ Simultaneous Connection of IO Combinations
❐ Comparator Noise Immunity
❐ Low Dropout Voltage Regulator for the Analog Array
■ Additional System Resources
❐ Configurable Communication Speeds
• I2C: Selectable to 50 kHz, 100 kHz, or 400 kHz
• SPI: Configurable between 46.9 kHz and 3 MHz
❐ I2C™ Slave
❐ SPI Master and SPI Slave
❐ Watchdog and Sleep Timers
❐ Internal Voltage Reference
99.8% positivoFeedback de eBay