AES2501B-C-MF-CA-GO1C
AES2501B-C-MF-CA-GO1C AES2501B-C-MF-CA-GO1C - Brand New AUTHENTEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
AES2501B-C-MF-CA-GO1C
AES2501B-C-MF-CA-GO1C - Brand New AUTHENTEC IC Chips
Manufacturer Part No: AES2501B-C-MF-CA-GO1C In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAUTHENTEC
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ TYCO Electronic ]
MATERIAL SPECIFICATIONS:
Contacts ......................................Gold - gold plate, silver - silver plate
Case Material..............................High temperature polyester
Actuator Material........................Polyamide
Terminals/Fixed Contacts ..........Tin lead plate
Terminal Seal..............................SP epoxy, DP epoxy optional
ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS:
Operating Temperature ..............-22°F to +149°F (-30°C to +65°C)
Storage Temperature ..................-22°F to +149°F (-30°C to +65°C)
Solder Heat Resistance ..............See page M3-4
TYPICAL PERFORMANCE CHARACTERISTICS:
Contact Rating ............................Gold: 0.4 VA Max. @ 20 VDC or peak AC
Silver: 1A @ 125 VAC or 28 VDC resistive
Initial Contact Resistance ..........20 Milliohms max.
Contact Timing ..........................Break-before-make
Insulation Resistance ..................1,000 Megohms @ 500VDC min.
Dielectric Strength......................1,000 Volts @ sea level
Actuation Force ..........................50 to 400 Grams
Plunger/Actuator Travel .............030" (.762)
Life Expectancy..........................See below
Note: Hardware included with switches
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay