ISL8501IRZ-T
ISL8501IRZ-T ISL8501IRZ-T - Brand New RENESAS Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ISL8501IRZ-T
ISL8501IRZ-T - Brand New RENESAS Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ISL8501IRZ-T In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryVoltage Regulators - Linear + Switching
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case24-VFQFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FunctionAny Function
Voltage-Supply6 V ~ 25 V
Supplier-Device-Package24-QFN (4x4)
Number-of-Outputs3 Outputs
TopologyStep-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2)
Frequency-Switching500kHz
Voltage-Current-Output-1Controller
Voltage-Current-Output-20.6 V ~ 4.2 V, 500mA
Voltage-Current-Output-30.6 V ~ 4.2 V, 500mA
w-LED-DriverNo
w-SupervisorNo
w-SequencerNo
Product Details
__
Triple Output Controller with 1A Standard Buck PWM and Dual LDOs
The ISL8501 is a high-performance, triple output controller that provides a single, high frequency power solution for a variety of point of load applications. The ISL8501 integrates a 1A standard buck PWM controller and switching MOSFET with two 500mA LDOs.
Features
• Standard Buck Controller with Integrated Switching Power MOSFET and Dual LDOs
• Integrated Boot Diode
• Input Voltage Range
- Fixed 5V ±10%
- Variable 6V to 25V
• PWM Output Voltage Adjustable from 0.6V to 20V with Continuous Output Current up to 1A
• Voltage Mode Control with Voltage Feed Forward
• Fixed 500kHz Switching Frequency
• Externally Adjustable Soft-Start Time
• Output Undervoltage Protection
• Dual LDO Adjustable Options
- LDO1, 0.6V to 4.2V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 500mA
- LDO2, 0.6V to 4.2V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 500mA
• Individual Enable Inputs
• Two PGOOD Outputs (PWM and both LDOs)
• Overcurrent Protection
• Thermal Overload Protection
• Internal 5V LDO regulator
• Pb-Free Plus Anneal Available (RoHS Compliant)
Applications
• General Purpose
• WLAN Cards-PCMCIA, Cardbus32, MiniPCI CardsCompact Flash Cards
• Hand-Held Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay