HM62256BLP-12
HM62256BLP-12 HM62256BLP-12 - Brand New HITACHI IC Chips
Get Quote
Buy Now
HM62256BLP-12
HM62256BLP-12 - Brand New HITACHI IC Chips
Manufacturer Part No: HM62256BLP-12 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHITACHI
Product CategoryIC Chips
Description
The Hitachi HM62256B Series is a CMOS static RAM organized 32,768-word × 8-bit. It realizes higher
performance and low power consumption by employing 0.8 µm Hi-CMOS process technology. The device, packaged in 8 × 14 mm TSOP, 8 × 13.4 mm TSOP with thickness of 1.2 mm, 450 mil SOP (foot print pitch width), 600 mil plastic DIP, or 300 mil plastic DIP, is available for high density mounting. It offers low power standby power dissipation; therefore, it is suitable for battery backup systems.
Features
• Single 5.0 V supply: 5.0 V ± 10%
• Access time: 55 ns/70 ns/85 ns (max)
• Power dissipation:
 Active: 25 mW (typ) (f = 1 MHz)
 Standby: 1.0 µW (typ)
• Completely static memory
 No clock or timing strobe required
• Equal access and cycle times
• Common data input and output
 Three state output
• Directly TTL compatible all inputs and outputs
• Battery backup operation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay