L4957AV2.5
L4957AV2.5 L4957AV2.5 - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Get Quote
Buy Now
L4957AV2.5
L4957AV2.5 - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Manufacturer Part No: L4957AV2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The L4957A devices are Ultra Low Drop Output linear regulators with an internal N-channel MOS of 200mΩ particulary suitable for low voltage/low dropout applications. Operating with a input voltage from 3V to 14V they are capable to deliver up to 5A.
1.5V, 1.8V, 2.5V AND 3.3V FIXED OUTPUT VOLTAGE
3V TO 14V INPUT VOLTAGE RANGE
200mΩ Rdson TYPICAL @ Tj = 125°C
0.6V max. DROP-OUT AT 2A
EXCELLENT LOAD REGULATION
0.6mA QUIESCENT CURRENT AT ANY LOAD
SHORT CIRCUIT PROTECTION
THERMAL SHUTDOWN
APPLICATIONS
MOTHER BOARDS
PROCESSOR I/O & SUPPLIES
LOW VOLTAGE MEMORY & CHIP SET SUPPLIES
GRAPHIC & SOUND CARDS
LOW VOLTAGE LOGIC SUPPLIES
POST REGULATOR FOR SMPS
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay