L6933H1.2TR
L6933H1.2TR L6933H1.2TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
L6933H1.2TR
L6933H1.2TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: L6933H1.2TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-25°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-HSO
Voltage-Input2 V ~ 14 V
Current-Output2A
Voltage-Output1.2 V ~ 5 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2.3A
DESCRIPTION
The L6932 Ultra Low Drop Output linear regulator operates from 2V to 14V and is able to support 2A.
Designed with an internal 50mΩ N-channel Mosfet, can be usefull for the DC-DC conversion between 2.5V and 1.5V at 2A in portable applications reducing the power dissipation.
■ 2V TO 14V INPUT VOLTAGE RANGE
■ 200mΩ Rdson MAX.
■ 200µA QUIESCENT CURRENT AT ANY LOAD
■ EXCELLENT LOAD AND LINE REGULATION
■ 1.5V, 1.8V AND 2.5V FIXED VOLTAGE
■ ADJUSTABLE FROM 1.2V TO 5V (L6932D1.2)
■ 1% VOLTAGE REGULATION ACCURACY
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ THERMAL SHUT DOWN
■ SO-8 (4+4) PACKAGE
APPLICATIONS
■ MOTHERBOARDS
■ MOBILE PC
■ HAND-HELD INSTRUMENTS
■ PCMCIA CARDS
■ PROCESSORS I/O
■ CHIPSET AND RAM SUPPLY
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay