RURU15060
RURU15060 RURU15060 - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RURU15060
RURU15060 - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RURU15060 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-218-1
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-218
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr250μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.6V @ 150A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io150A
Reverse-Recovery-Time-trr100ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
**The RURU15060 is an ultrafast diode with soft recovery characteristics
Features
• Ultrafast with Soft Recovery . . . . . . . . . . . . . . . . . . . <85ns
• Operating Temperature. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .175°C
• Reverse Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .600V
• Avalanche Energy Rated
• Planar Construction
Applications
• Switching Power Supplies
• Power Switching Circuits
• General Purpose
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay