KA78R05CTU
KA78R05CTU KA78R05CTU - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
KA78R05CTU
KA78R05CTU - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: KA78R05CTU In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Unit-Weight0.099790 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-4
Operating-Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-220F-4L
Voltage-InputUp to 35V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation15 W
Maximum Operating Temperature+ 80 C
Operating temperature range- 20 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX35 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN+ 6 V
Load-Regulation2 %
Part-#-AliasesKA78R05CTU_NL
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation2.5 %
Description
The KA78RXXC is a low-dropout voltage regulator suitable for various electronic equipments.
It provides constant voltage power source with TO-220-4 lead full mold package. Dropout voltage of KA78RXXC is below 0.5V in full rated current(1A). This regulator has various functions such as peak current protection, thermal shut down, overvoltage protection and output disable function.
Features
• 1A/3.3V, 5V, 8V, 9V, 12V, 15V output low dropout voltage regulator
• TO-220 full-mold package (4pin)
• Overcurrent protection, thermal shutdown
• Overvoltage protection, short circuit protection
• With output disable function
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay