1N5917BRLG
1N5917BRLG 1N5917BRLG - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
1N5917BRLG
1N5917BRLG - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: 1N5917BRLG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryZener Diodes - Single
Series1N5917B
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.010935 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Height2.7 mm
Length5.2 mm
Width2.7 mm
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Operating-Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageAxial
ConfigurationSingle
Tolerance±5%
Power-Max3W
Voltage-Zener-Nom-Vz4.7V
Impedance-Max-Zzt5 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 1.5V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.5V @ 200mA
Pd-Power-Dissipation3 W
Maximum Operating Temperature+ 200 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage4.7 V
Voltage-Tolerance5 %
Zener-Current319 mA
Zz-Zener-Impedance5 Ohms
Ir-Reverse-Current5 uA
**This is a complete series of 3 W Zener diodes with limits and excellent
transfer−molded plastic package that offers protection in all common environmental conditions.
Features
•Zener Voltage Range − 3.3 V to 200 V
•ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
•Surge Rating of 98 W @ 1 ms
•Maximum Limits Guaranteed on up to Six Electrical Parameters
•Package No Larger than the Conventional 1 W Package
•Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay