1SR154-400TE25A
1SR154-400TE25A 1SR154-400TE25A - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
1SR154-400TE25A
1SR154-400TE25A - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1SR154-400TE25A In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseDO-214AC, SMA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Features
1) Small power mold type(PMDS)
2) High Reliability
Applications
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay