LP3965ET-3.3
LP3965ET-3.3 LP3965ET-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3965ET-3.3
LP3965ET-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3965ET-3.3 In Stock
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-5 Formed Leads
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-5
Voltage-InputUp to 7V
Current-Output1.5A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2A
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
◆ High PSSR:-80dB at 1KHz
◆ < 0.01uA Standby Current When Shutdown
◆ Available in SC-70-5 Package
Applications
◇ Portable Media Players/MP3 players
◇ Cellular and Smart mobile phone
◇ LCD
◇ DSC Sensor
◇ Wireless Card
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay