MAX810SQ293D1T1G
MAX810SQ293D1T1G MAX810SQ293D1T1G - Brand New onsemi Supervisors
Get Quote
Buy Now
MAX810SQ293D1T1G
MAX810SQ293D1T1G - Brand New onsemi Supervisors
Manufacturer Part No: MAX810SQ293D1T1G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategorySupervisors
SeriesMAX810
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000219 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-3
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypePush-Pull
Supplier-Device-PackageSC-70-3 (SOT323)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout1 ms Minimum
Voltage-Threshold2.93V
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current0.8 uA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Part-#-AliasesMAX810SQ293D2T1G
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage1.2 V to 4.9 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetNo Manual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionNo
Reset-Delay-Time3.3 ms
Overvoltage-Threshold2.96 V
Undervoltage-Threshold2.93 V
Product Details
__
Features
• Precision VCC Monitor for 1.5 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, and 5.0 V Supplies
• Precision Monitoring Voltages from 1.2 V to 4.9 V Available in 100 mV Steps
• Four Guaranteed Minimum Power−On Reset Pulse Width Available (1 ms, 20 ms, 100 ms, and 140 ms)
• RESET Output Guaranteed to VCC = 1.0 V.
• Low Supply Current
• Compatible with Hot Plug Applications
• VCC Transient Immunity
• No External Components
• Wide Operating Temperature: −40°C to 105°C
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• Computers
• Embedded Systems
• Battery Powered Equipment
• Critical Microprocessor Power Supply Monitoring
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay