EPM9560ABC356-10
EPM9560ABC356-10 EPM9560ABC356-10 - Brand New Intel / Altera Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs)
Get Quote
Buy Now
EPM9560ABC356-10
EPM9560ABC356-10 - Brand New Intel / Altera Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs)
Manufacturer Part No: EPM9560ABC356-10 In Stock
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryCPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMAX® 9000A
ProductMAX 9000A
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameMAX 9000
Package-CaseBGA-356
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package356-BGA (35x35)
Memory-TypeEEPROM
Programmable-TypeIn System Programmable
Delay-Time-tpd-1-Max10.0ns
Voltage-Supply-Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number-of-Logic-Elements-Blocks35
Number-of-Macrocells560 Macrocells
IC Number of Gates12000
Number-of-I-O216 I/O
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage5 V
Operating-Supply-Current174 mA
Maximum-Operating-Frequency144 MHz
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min4.75 V
Propagation-Delay-Max10 ns
Input/output216 I/O
Number-of-Logic-Array-Blocks-LABs35
General Description
The MAX 9000 family of in-system-programmable, high-density, highperformance EPLDs is based on Altera’s third-generation MAX architecture. Fabricated on an advanced CMOS technology, the EEPROMbased MAX 9000 family provides 6,000 to 12,000 usable gates, pin-to-pin delays as fast as 10 ns, and counter speeds of up to 144 MHz. The -10 speed grade of the MAX 9000 family is compliant with the PCI Local Bus Specification, Revision 2.2. Table 3 shows the speed grades available for MAX 9000 devices.
Features...
■ High-performance CMOS EEPROM-based programmable logic
devices (PLDs) built on third-generation Multiple Array MatriX
(MAX®) architecture
■ 5.0-V in-system programmability (ISP) through built-in IEEE Std.
1149.1 Joint Test Action Group (JTAG) interface
■ Built-in JTAG boundary-scan test (BST) circuitry compliant with IEEE
Std. 1149.1-1990
■ High-density erasable programmable logic device (EPLD) family
ranging from 6,000 to 12,000 usable gates (see Table 1)
■ 10-ns pin-to-pin logic delays with counter frequencies of up to
144 MHz
■ Fully compliant with the peripheral component interconnect Special
Interest Group’s (PCI SIG) PCI Local Bus Specification, Revision 2.2
■ Dual-output macrocell for independent use of combinatorial and
registered logic
■ FastTrack® Interconnect for fast, predictable interconnect delays
■ Input/output registers with clear and clock enable on all I/O pins
■ Programmable output slew-rate control to reduce switching noise
■ MultiVolt™ I/O interface operation, allowing devices to interface with
3.3-V and 5.0-V devices
■ Configurable expander product-term distribution allowing up to 32
product terms per macrocell
■ Programmable power-saving mode for more than 50% power
reduction in each macrocell
■ Programmable macrocell flipflops with individual clear, preset,
clock, and clock enable controls
■ Programmable security bit for protection of proprietary designs
■ Software design support and automatic place-and-route provided by
Altera’s MAX+PLUS® II development system on Windows-based
PCs as well as Sun SPARCstation, HP 9000 Series 700/800, and IBM
RISC System/6000 workstations
■ Additional design entry and simulation support provided by EDIF
2 0 0 and 3 0 0 netlist files, library of parameterized modules (LPM),
Verilog HDL, VHDL, and other interfaces to popular EDA tools from
manufacturers such as Cadence, Exemplar Logic, Mentor Graphics,
OrCAD, Synopsys, Synplicity, and VeriBest
■ Programming support with Altera’s Master Programming Unit
(MPU), BitBlasterTM serial download cable, ByteBlasterTM parallel
port download cable, and ByteBlasterMVTM parallel port download
cable, as well as programming hardware from third-party
manufacturers
■ Offered in a variety of package options with 84 to 356 pins (see
Table 2)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay