IRGP35B60PDPBF
IRGP35B60PDPBF IRGP35B60PDPBF - Brand New Infineon IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
IRGP35B60PDPBF
IRGP35B60PDPBF - Brand New Infineon IGBTs - Single
Manufacturer Part No: IRGP35B60PDPBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
Unit-Weight1.340411 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-3
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AC
ConfigurationSingle
Power-Max308W
Reverse-Recovery-Time-trr42ns
Electric current collectors60A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max600V
IGBT-TypeNPT
Current-Collector-Pulsed-Icm120A
Vce-on-Max-Vge-Ic2.55V @ 15V, 35A
Switching-Energy220μJ (on), 215μJ (off)
Total Gate Charge160nC
Td-on-off-25°C26ns/110ns
Test-Condition390V, 22A, 3.3 Ohm, 15V
Pd-Power-Dissipation308 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max600 V
Collector-Emitter-Saturation-Voltage1.85 V
Continuous-Collector-Current-at-25-C60 A
Gate-Emitter-Leakage-Current100 nA
Maximum-Gate-Emitter-Voltage+/- 20 V
Continuous-Collector-Current-Ic-Max60 A
Features
• Low VCE(on) Non Punch Through (NPT) Technology
• Low Diode VF (1.76V Typical @ 25A & 25°C)
• 10 μs Short Circuit Capability
• Square RBSOA
• Ultrasoft Diode Recovery Characteristics
• Positive VCE(on) Temperature Coefficient
• Extended Lead TO-247AD Package
• Lead-Free
Benefits
• Benchmark Efficiency for Motor Control Applications
• Rugged Transient Performance
• Low EMI
• Significantly Less Snubber Required
• Excellent Current Sharing in Parallel Operation
• Longer leads for Easier Mounting
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay