CY7C1325G-133AXC
CY7C1325G-133AXC CY7C1325G-133AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1325G-133AXC
CY7C1325G-133AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1325G-133AXC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1325G
TypeSynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.15 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity4.5M (256K x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed133MHz
Data-RateSDR
Access-Time6.5 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization256 k x 18
Supply-Current-Max225 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3.135 V
Maximum-Clock-Frequency133 MHz
Functional Description[1]
Features
• 256K X 18 common I/O
• 3.3V –5% and +10% core power supply (VDD)
• 2.5V or 3.3V I/O supply (VDDQ)
• Fast clock-to-output times
— 6.5 ns (133-MHz version)
— 7.5 ns (117-MHz version)
— 8.0 ns (100-MHz version)
• Provide high-performance 2-1-1-1 access rate
• User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
• Separate processor and controller address strobes
• Synchronous self-timed write
• Asynchronous output enable
• Lead-Free 100-pin TQFP and 119-ball BGA packages
• “ZZ” Sleep Mode option
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay